Základní informace | NEW YORK CZ-SK FANCLUB

Informace o New Yorku

New York, často přezdíván jako Big Apple, je považován za hlavní město kultury, obchodu, módy, umění a nákupů, a to nejen pro Spojené státy.

Díky své rozloze 789 km2 je nejlidnatějším městem Spojených států.

Na ploše New Yorku se nachází více než 5600 mrakodrapů a téměř 50 z nich přesahuje výšku 200 metrů.

V celém New Yorku žije více než 8 milionů obyvatel

New York je domovem Macy´s - největšího obchodního domu na světě.

Nachází se zde sídlo OSN.

POLOHA

Amerika - Spojené státy Americké (USA) - Východní pobřeží - stát New York - město New York City.

New York se nachází na severovýchodě Spojených států a jihovýchodě státu New York.

  
  
 

ČASOVÉ PÁSMO, ČAS, KLIMA

V USA nastává letní čas v jinou dobu než-li v České republice, kde dochází ke změně na letní čas vždy poslední neděli v březnu a zpět poslední neděli v říjnu.

V USA pak první neděli v březnu a první neděli v listopadu.

Proto je několik týdnů v roce rozdíl mezi časem v USA (New York) a ČR jen 5 hodin namísto standardních 6 hodin.

Přesný čas a informace o změnách letního a zimního času najdete zde

V New Yorku platí tzv. Eastern Standard Time (EST, východoamerický čas). New York se nachází v časovém pásmu -5 Greenwitchského času. Je zde o šest hodin méně než v České republice.

Klima v New Yorku je vlhké subtropické, a to díky jeho pobřežní poloze.  New York je typický pro horká a suchá léta s teplotami až 32°C. Ročně se může pyšnit 234 slunečnými dny. Zimy bývají velmi chladné.  Průměrně metropoli pokryje 80 cm sněhu za rok. Jaro a podzim střídá proměnlivé počasí.

Průměrné teploty:
Jaro (březen – květen): 2°C – 22°C ;  Léto (červen – srpen): 17°C – 30°C
Podzim (září – listopad): 5°C – 24°C ;  Zima (prosinec – únor): -7°C - +9°C

Podzim v New Yorku

Autumn-01Autumn-02Autumn-03

Zimní New York

Winter-snow-01 Winter-snow-02 Winter-snow-03

Winter-snow-04 Winter-snow-05 Winter-snow-06

Letní New York

Summer-sun-01

MĚSTSKÉ OBVODY A ČÁSTI

map-newyork-district

Brooklyn ; Queens ; Bronx ; Manhattan ; Staten Island

Části Manhattanu

Manhattan se nachází v soutoku řek Hudson a East River a je rozdělen na 3 hlavní oblasti – Downtown, Midtown, Uptown.

map-manhattan-neighborhoodsamap-manhattan-neighborhoodsb

Lower Manhattan ; Seaport A Civic Center ; Lower East Side ; SoHo A Tribeca ; Greenwich Village ; East Village ; Gramercy A Flatiron District ; Chelsea A Garment District ; Theater District ; Lower Midtown ; Upper Midtown ; Upper East Side ; Central Park ; Upper West Side ; Morningside Heights A Harlem

MANHATTAN - jeden z pěti obvodů New Yorku má také své části

Upper Seast Side a Upper West Side

Cental Park, zelené može v srdci velkoměsta, rozděluje New York na dvě naprosto odlišné části - East Side a West Side. Řečeno s jistotou a nadsázkou, obyvatelé East Side si proplouvají světem značkových módních butiků, zatímco obyvatelé West Side oceňují spíše zemitější krásy života - například lahůdkářství přeplněná pirohy. Ať již se ocitnete na kterékoliv straně Central parku, můžete si být jisti, že nevšedním kulturním zážitkům neuniknete tam ani tam.

Harlem a Upper Manhattan

Většina dějinných události v New Yorkus se neodehrálav jižní části Manhattanu, ale o něco severněji nad 110th Street. Tady také dodnes stojí většina koloniálních budov ve městě. Newyorský Uptown, který protíná hlavní harlemská tepna 125th Street, je mimo jiné domovem jednoho z největších svatostánků na světě, katedrály sv. Jana, a jedné z nejslavnějších vzdělávacích institucí, Kolumbijské univerzity.

Midtown

Centrální část New Yorku je čirou reklamou na sět konzumu a komerce. Na Times Square, Broadwayi a v okolních ulicích se snadno ztratíte v záplavě světel, neonů a opulentních výkladních skříní zdejších luxusních obchodů. Právě tady, uprostřed rušných ulic s desítkami mrakodrapů, pochopíte onu pověstnou newyorskou esenci urbanismu.

Chelsea, Flatiron a Gramercy

Na poměrně malé ploše mezi 34th a 14th Street se nachází pravděpodobně nejschizofreničtější newyorská oblast. malá Korea, centrum gay komunity na Eight Avenue, omšelá skladiště na březích řeky Hudson, rušné náměstí Union Square, galerie současného umění na západě a ždibec starého New Yorku na východě v okolí parku Gramercy - to vše, doplněné o originálně přetransformovanou nadzemní dráhu High Line, dělá z tohoto místa nezapomenutelný labyrint zážitků.

Greenvich Village a Meatpacking District

Atmosféra maloměsta, plného kouzelných uliček a košatých listnáčů, na vás dýchne v Greenvich Village. Kdysi se tu scházela newyorská bohéma, svá díla tu tvořili slavní spisovatelé a hudebníci. Dnes je toto místo plné kaváren, které lákají k posezení nad šálkem latté. Nábřežní Meatpacking District je naopak baštou módemanů všeho druhu. Celé zdejší nábřeží včetně mol bylo vkusně přebudování na jeden velký park.

SoHo, Tribeca a Chinatown

Termínem Downtown je v New Yorku označována rozsáhlá oblast začínající za 14th Street. Zároveň je zosobněním jisté úrovně vkusu a sofistikovanosti, kterou nejlépe vystihují dlážděné uličky ve čtvrtích SoHo a Tribeca, plné bývalých skladišť přebudovaných na špičkové módní butiky. Spousty zajímavých zážitků na vás čekají i v čínské čtvrti na východě oblasti.

East Village, Lower Side a Williamsburgh

Historii oblasti utvářeli tisíce imigrantů, kteří našli svůj nový domov ve zdejších uličkách. Zůsrtaly tu po nich desítky syynagog, lahůdkářství či parních lázní, které dnes většinou připomínají již jen expozice v Tenement Museum. Nová vlna moderních "imigrantů" proměnila v posledních letech celou oblast v živou čtvrť plnou klubů a hiphopové kultury.

Lower Manhattan

Wall Street, žijící si svým vlastním životem plným bankrotů, odkupů a finančních akvizic, není obyčejným smrtelníkům příliš přístupná. O poznání příjemnější záležitostí se může stát plavba historickou lodí z přístavu South Street Seaport do nitra přístavu New York Harbor, pohled na sochu Svobody z Battery Parku či chvilky na palubě trajektu State Island Ferry. Zajímavé zážitky vám nabídne i Brooklyn, nezapomenutelná je například procházka po Brooklynském mostě

...............................................................................................................

Orientace v této chaotické metropoli je velmi snadná. Celý Manhattan připomíná pravoúhlou šachovnici, která je tvořena svisle širokými bulváry (Avenues) a vodorovně ulicemi (Streets). Bulváry jsou číslovány od východu k západu čísly 1 – 11. Toto pravidlo nesplňují tři pojmenované bulváry – Lexington, Madison, Park Avenue.

Ulice, které protínají bulváry, jsou číslovány od jihu 1 – 140. Jednoduchost však narušují další výjimky. Ulice v jižním cípu Manhattanu - oblasti čínské čtvrti a Financial Districtu - jsou pojmenované názvy. Číslování ulic začíná až severně od této oblasti. Zcela mimo pravidla je slavná Broadway Street, která ze šachovnice vybočuje. Tato rušná ulice plná oblíbených divadel protíná ostrov Manhattanu a pulsující Times Square. 

Holidaycheck-mapa
HolidayCheck.cz

OBYVATELSTVO A ŽIVOT

Díky vlně přistěhovalců v historii, je město obohacené o další kultury a mluví se zde mnoha jazyky, angličtina a navíc díky bohaté kultůře obyvatelstva uslyšíte v New Yorku plno lidí mluvících mnoha dalšími jazyky.

Židé - Židovská komunita je v New Yorku již od

Italové - Poprvé přišli do NY ve 30. a 40. letech 19.století. Časem ve městě získali velkou politickou moc. Jeden z nejlepších newyorských starostů Fiorello LaGuardia. roku 1654. V době vypuknutí 1.světové války žilo v Lower East Side již 600.000 Židů. Dnes tuto oblast obývají spíše ...

Hispánci Asijci.

Němci - Začali se v NY objevovat v 18.století. První milionář ve městě byl němec John Jacob Astor. 

Číňané - V roce 1880 čítala čínská komunita v oblasti Mott Street pouhých 700 osob. Ve 40.letech byla nejrychleji se rozrůstající skupinou, rozšiřující se až do Brooklynu a Queensu. Kdysi uzavřená Čínská čtvrť nyní láká mnoho turistů na procházky po uliciích a trzích.

Hispánští američané - Portoričané jsou v NY od roku 1838, většina žije v El Barriu (dříve španělský Harlem). Uprchlíci před Fidelem Castrem z Kuby se z města odstěhovali, ale stále mají vliv na hispánský obchod a kulturu. Ve Washington Heights jsou Dominikánci a Kolumbijci.

Irové - První Irové v NY byli ve 40.letech 19.století. Mnozí se přidali k polici a požárníkům a dosáhli vysokého postavení díky obětavosti. Jiní si založili výnosné podniky, např. irské bary, kde se scházejí dodnes.

Afroameričané - Nejznámější černošská komunita v Harlemu. Předci mnoha afroameričanů byli do USA přivezeni jako otroci pro práci na jižních plantážích. Největší nápor byl ve 20.letech 20.století, počet černošského obyvatelstva vzrostl z 83.000 na 204.000. Harlem se stal centrem černošské renesance. Přitahuje mnoho současných návštěvníků spirituály a kuchyní.

Ostatní newyorské kultury - Ukrajinci (soustřeďují se v East Village, v okolí katolického kostela sv.Jiří), Korejci (vlastní mnoho zelinářských stánků na Manhattanu, větší část žije ve Flushing Meadow).
Různorodost náboženství obyvatel dokládá Islakmic Center v Riverside Drive, Ruská pravoslavná katedrála v East 97th Street, Islamic Cultural Center v 96th Street (1.významná mešita na Manhattanu).
Karibští imigranti z Jamajky a Haiti, Skandinávci a Libanonci, Izraelci, Arabové, Japonci, Řekové, Kolumbijci, Indové.

Info-nightlife1

Nabídka nočního života v New Yorku ztělesňuje jeho rozmanitost. Jak již bylo řečeno, New York je městem, které nikdy nespí. Každou noc se nabízí nespočetné množství živé hudební scény a to všech hudebních žánrů. K New Yorku však neodmyslitelně patří jazz. Živou jazzovou hudbu si můžete poslechnout v některém z mnoha jazzových klubů.

Pro milovníky clubbingu a taneční hudby se nabízí široké spektrum klubů. Nejoblíbenější naleznete v Lower East Side, West Villages a v Brooklynu. Na své si v New Yorku přijdou i fanoušci kin, ale hlavně divadel. Kdo byl v New Yorku a nenavštívil některé z divadel na Broadway, jakoby nebyl. Vidět divadelní hru nebo muzikál nesmí chybět na seznamu žádného návštěvníka.
Ti, co mají v oblibě klasickou hudbu, operu či balet, ať navštíví Lincoln Center na Broadway. To je komplexem několika kulturních sálů, jako např. Avery Fisher Hall, Metropolitan Opera House nebo David H Koch Theater, který je domovem newyorského městského baletu. Vedle Lincolnova Centra, další velmi významnou  institucí je Carnegie Hall, kde vystupují umělci velkých formátů.

DOPRAVA

Nejlepším způsobem, jak poznat novou destinaci je bezpochybně pěšky. Ve městě tak velkého formátu jako New York by to však bylo obtížné. Nejrychlejším způsobem pohybu z místa A do místa B na Manhattanu je určitě metro, které jezdí 24 hodin denně. Lístek MetroCard si pořídíte v automatu na každé stanici.

Autobusy v New Yorku jsou velmi čisté a jezdí v pravidelných intervalech 5 až 10 minut. Použít zde můžete MetroCard, se kterou lze jezdit a přestupovat po dobu 2 hodin. Je možné také platit hotově u řidiče, pouze však s přesnou částkou. Taxíkem se po městě jezdí za relativně dobrou cenu. Je to výhodné a dají se chytit na každém rohu. Turisté by měli využívat služby oficiálních žlutých taxi.

Metro a autobusy

V New Yorku jezdí metro i autobusy nonstop, po půlnoci však s daleko menší frekvencí (některé linky nejezdí vůbec) jízdné se platí s pomocí karty MetroCard (k zakoupení ve stáncích na stanicích metra nebo v automatu) a jízda do dvou hodin je v rámci předplaceného kreditu na kartě. V prodeji na stáncích, v automatech nebo recepcích hotelů jsou jednodenní jízdenky na 7-30 dní.

Autobusy jezdí po většině tříd (Avenues) s vyjímkou Park Avenue, ale jen po následujících ulicích (Streets): Houston, 14th, 23rd, 34th, 42nd, 57th, 66th, 86th, 116th a 125th.

Linky metra se vzájemně kříží na 14th, 42nd a 53rd. Východně od Lexington Avenue a západně od Eight Avenue a Broadwaye metro v severo-jižním směru nejezdí.

Více Informací o metru a autobusech získáte na www.mta.info nebo na tel. 718 330 1234 (místní tel.číslo); pro detaily ohledně MetroCard a jízdném obecně volejte tel 212 METROCARD.

Vlaky PATH

Vlaky sítě PATH (Port Authority Trans Hudson) jezdí pod řekou Hudson ze šesti stanic na Manhattau směrem na Hoboken, Jersey City, Newark a New Jersey. Více informací najdete na www.panynj.gov a na tel. 800 234 7283 (místní tel.číslo)

Vlaková a autobusová nádraží

Taxi

Hlavním dopravním prostředkem v New Yorku je newyorské taxi NYC TAXI

Nejnámější a nejobjíbenější NYC taxík Ford Crown VictoriaTři žluťáskové ;-) Uprostřed typycký americký školní autobusNejnámější a nejobjíbenější NYC taxík Ford Crown Victoria

Dalším hlavním dopravním prostředkem je samozřejmě světově známé newyorské metro

Zastávka - nástupiště metraZastávka - nástupiště metra
Typycký vstup do metraAno, i nadzemí jezdí Newyorské metro

Ikonické hlavní nádraží - Grand Central Terminal

Autobusová doprava



Hlavní autobusový terminál - Port Authority Bus Terminal

Výletní autobusy s vyhlídkou - New York Sightseeing

Dopravní spojení přes řeku Hudson a East River zajišťuje vodní taxi

Transport-watertaxi0

Lodní spojení zdarma z Manhattanu na Staten Island zajišťuje trajekt Staten Island Ferry, ze které máte možnost získat úžasné výhledy na Manhattan a sochu Svobody

Transport-statenisland-ferry1Transport-statenisland-ferry2Transport-statenisland-ferry3

Luxusní přepravní společnosti s limuzinami

Cyklistická kola také k zapůjčení v systému CitiBike


Oficiální foto k městským kolům (CityBike)
Pouliční značení pro cyklistyPouliční značení pro cyklistyOficiální foto k filmu Expresní zásilka (Premium Rush)

  

LETECKÁ DOPRAVA

VÍCE INFO V MENU - INFO - LETECKÉ SPOJENÍ

V New Yorku operují 3 hlavní letiště – John F. Kennedy (Queens), LaGuardia (Queens), Newark (New Jersey). Nejfrekventovanějším z nich je JFK, na které přistává většina hlavních velkých společností. Můžete si vybrat 3 způsoby, jak se dostat z letiště do centra New Yorku – metrem, autobusem či nejdražší variantou taxi. 

John Fitzgerald Kennedy (JFK)



La Guardia (LGA)



Newark

 

Letadla nad New Yorkem



SPORT

New York je mekou několika profesionálních sportovních týmů. Pro sledování slavného baseballového týmu Yankees musíte dojet do Yankee Stadionu v Bronxu. Dalším známým týmem je Mets, který sídlí v Queensu. Z fotbalových týmů můžete znát například Jets a Giants, kteří hrají na stadionu New Meadowlands.

Nejoblíbenějším sportem v New Yorku je však basketball. Slavná NBA láká tisíce fanoušků do Madison Square Garden, kde mohou sledovat utkání hvězd týmů Knicks a Liberty. Zmíněná Madison Square Garden hostí také hokejové turnaje NHL, a to především domácího týmu Rangers.
O sportovní utkání bývá velký zájem, tudíž sehnat lístky na některé z nich je téměř nadlidský úkol. Pokud si ale pospíšíte, stanete se součástí napínavých utkání a rozhodně nebudete litovat. 

New York Knicks & LibertyNew York RangersNew York Yankees

New York YankeesNew York Yankee stadionNew York Mets

Madison Square GardenMadison Square Garden

Info-sports5New York Liberty

VODA A PŘÍRODA

VODNÍ PLOCHY

řeky - Hudson a East River

jezírka, fontánky a vodní nádrže v Central Parku

městské fontány

  

Hudson River - East River  East River - Hudson River

Central park vodní nádrže a fontány

Central park vodní nádrže a fontány:  Central Park - Jezírko Turtle Pond

Central Park - Fontána Bethesda  Central Park

PŘÍRODA

V New Yorku, v takovém velkoměstě, se budete divit, ale přírody je v něm plno ;-) Newyorčané se hodně zabývají zelení ve městě. Důkazem toho jsou malé parky přímo ve městě, parkové promenády a relaxační plochy podél řek až po obrovský nejznámější park "Central Park". Nejnovějším projektem parků je dnes již také známý "The High Line Park", který vznikl na staré nadzemní vlakové dráze chátrající a zarůstající plevelem. Super nápad a projekt, ze kterého jsou na různých místech dlouhé tratě, k vidění různá místa New Yorku, tak trochu z výšky.

Více o parcích a jejich galerie snad v brzké době. Asi bych mohl v období jara a léta, že ? ;-)
Připomínám, že galerie hlavních větších parků (Central Park, High Line Park, Brooklyn Bridge Park jsou již na naší Facebookové stránce.
Posledních pár let se v New Yorku zabývají mnohem více o návrat zeleně do města, více se dozvíte ve video dokumentu, který máme v sekci "Ke stažení" a jmenuje se Naturopolis.

Central ParkCentral Park uprostřed ManhattanuCentral Park

The High Line, park vytvořený na staré nadzemní vlakové dráze

The High Line ParkThe High Line Park

The High Line ParkThe High Line Park

Brooklyn Bridge ParkBrooklyn Bridge Park

TYPICKÁ JÍDLA

VÍCE INFO V MENU - INFO - JÍDLO V NEW YORK

Výběr kuchyně je tu z celého světa. Francouzská, karibská, mexická, thajská, vietnamská, korejská, řecká, indická a italská. Samozřejmě, my češi víme, že je v New Yorku známá také česká kuchyně, že ? ;-) a to díky restauracím Bohemian Spirit, Koliba nebo Hospoda.

Info-food1

Info-food4Info-food5Info-food6

Info-food2Info-food3

TIPY A RADY

Elektřina

Nouzové volání

Handicapovaní

Internet

Mapy

Média - Noviny a časopisy

Média - Rozhlas

Média - Televize

Peníze

Blokace kredítní karty

Vrácení zboží

Pošta

Spropitné

Telefonování

Užitečná čísla

Informace

Turistické informace

Velvyslanectví a konzuláty

Vstupní formality

Webové stránky

Zdraví a lékařská péče

Ztráty a nálezy

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodgFlixbusSmarty160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew