Zajímavá fakta
Pravdivost a přesnost faktů nezaručujeme ;-)
ZDROJ: NejFakty.eu , Faktomat.cz , LindaTayllor.com , Fakter.cz , Amerika.cz ,
Eiffeloptic.cz , ManMagazin.sk , FaktyMagazin
1) Jedním ze symbolů města jsou také žluté taxíky. V ulicích města jich jezdí přes 12 tisíc!
2) Newyorské metro patří k největším na celém světě. Každý den se městem prohání až 6000 vozů, které brázdí 26 linek. Celkem má newyorské metro 468 stanic.
3) Režiséři a scenáristi New York jednoduše milují. Ročně se zde natočí přes 250 filmů. New York je také dějištěm mnoha globálně úspěšných seriálů.
4) Big Apple, jak se také někdy New Yorku přezdívá, je častým cílem turistů, domácích či mezinárodních. Do města jich každý rok zavítá téměř 50 milionů. Turismus je důležitou součástí ekonomiky města, turisti v New Yorku ročně utrácí více než 26 milionů dolarů.
5) Central Park je plochou větší než evropský mini stát Monako.
6) New York má téměř 100 přezdívek, nejznámější z nich je "Velké jablko".
7) 90 % taxikářů v New Yorku jsou imigranti.
8) V New Yorku žije více než 70 milionů krys, v průměru asi 9 krys na člověka.
9) New York se od Londýna vzdaluje ročně o 2,5 cm.
10) V New Yorku byste mohli chodit do konce života na oběd a po každé jíst v jiné restauraci.
11) Čajové pytlíčky se poprvé objevili v New Yorku roku 1904.
12) Všichni obyvatelé Prahy by se do Brooklynu vlezli 2x. Kdyby městské čísti New Yorku byly samostatnými městy, čtyři z nich by patřili mezi 10 nejlidnatějších měst Spojených států.
13) Roční povolení na prodej párků v rohlíku v Central Parku vyjde na 220 tisíc dolarů. Kolem 7 milionů a 300 tisíc korun stojí roční nájem místa v Central Parku pro stánek s hot dogy. Prodavač oblíbené newyorské svačiny po dvou dolarech se tak musí pořádně otáčet. Central Park má nejdražší sazby, pronájem místa v ostatních parcích nestojí ani desetinu z této částky.
14) Na nedělní vydání novin New York Times je potřeba pokácet asi 75 tisíc stromů.
15) 80 metrů pod Wall Street je uloženo asi 25 % světového zlata.
16) Chinatown v New Yorku je největší čínská komunita na západní polokouli.
17) Za dobré viditelnosti můžete z Empire State Building vidět státy Connecticut, Massachusetts, New Jersey a Pensylvánii.
18) Každoročně je v New Yorku použito přes 100 milionu krabiček na čínské jídlo.
19) Po Izraeli je v New Yorku největší světová populace židů.
20) Hustota zalidnění v New Yorku je více než 26 tisíc obyvatel na kilometr čtvereční. To je asi 6x více než v Praze.
21) V New Yorku můžou ženy chodit nahoře bez za předpokladu, že to není použito jako podnikání.
22) V průběhu dne využije metro v průměru 5 milionů lidí.
23) V New Yorku žije 52 % žen a 48 % mužů.
24) The Empire State Building má vlastní poštovní směrovací číslo.
25) Bylo to 28. listopadu 2012 a den jako tenhle New York ještě nikdy nezažil. Nikdo totiž nebyl zavražden, pobodán, ani nijak násilně napaden. Zločin si vzal volno a nechal udivenou policii na pochybách, zda fungují telefonní linky. Ve městě s osmi miliony obyvatel, čtyřmi sty vraždami za rok a jedním mrtvým každých deset minut je to totiž skutečně unikátní výjimka z běžného dění.
26) V roce 1906 vystavila zoologická zahrada Bronx v opičím pavilonu muže afrického původu.
27) Pokud jste bezdomovec v New Yorku a najdete si místo v jiné destinaci, kde byse mohli bydlet, město Vám zaplatí jednosměrnou letenku.
28) Jeden z 21 lidí v New Yorku je milionář
29) Pokud vlastníte v New Yorku dům, můžete město požádat, aby Vám zdarma zasadili strom přímo před domem.
30) Na Grand Central se nachází malé tajemství a tím je Whispering Wall. Je to stěna do které můžete vyprávět a někdo na druhé straně Vás bude poslouchat.
31) New York City (jako město) má více obyvatel jako 39 států v USA.
32) Parky Madison Square, Union Square, Washington Square a Bryant byly kdysi hřbitovy. Jen na jednom z nich je více než 20 tisíc těl.
33) Licence taxikáře v New Yorku Vás vyjde na krásný 1 milion dolarů.
34) Mezi 36. a 37. ulicí na západní straně chodníku Park Avenue můžete nahlédnout kanálem 45 metrů hluboko. Ventilační šachta má hloubku patnáctipatrového domu a slouží podzemce spojující Long Island a Manhattan. Newyorští blogeři se shodují, že nejlépe si ji prohlédnete v noci.
35) Na adrese Joralemon Street 58 v Brooklynu nikdo nežije, přesto je v řadovém činžáku pořádně rušno. Za nenápadnou červenou fasádou domu s černě rámovanými okny a zdobným portálem na dveřích se totiž skrývá odvětrávání newyorského metra, a to včetně elektrického ovládání a nouzového východu. Podobný dům se stejným účelem existuje i v londýnském Paddingtonu.
36) Slavný secesní hotel Waldorf-Astoria je klenot New Yorku, pod jeho základy však leží zajímavá historie. Hotel byl postaven nad už existujícím podzemním nástupištěm, které si majitelé pronajali. Sloužilo totiž pro diskrétní přepravu známých osobností na nádraží Grand Central. Ve speciálně upraveném bezpečnostním vagónu zde cestoval například prezident Roosevelt. V roce 1965 se tu odehrál večírek pro Andyho Warhola.
37) Ještě v době, kdy se New York jmenoval New Amsterdam, hemžily se jeho vody ústřicemi - oblíbenou lahůdkou gurmánů. Bylo jich tolik, že dnešní ostrovy Ellis a Liberty se jmenovaly Malý a Velký ostrov ústřic. Na dvě stě let se tito mořští mlži usadili v místních menu, dokud vysoká poptávka nezpludrovala jejich populaci a Newyorčané nezničili jejich životní prostředí. V současnosti se ústřice začínají znovu vysazovat, ale znečištění vod je pořád příliš velké. Nové ekologické plány však vypadají pro ústřice nadějně.
38) Zhruba 38 procent všech telefonátů na tísňovou linku 911 je v New Yorku vytočeno omylem z kapsy, oznámila to v roce 2010 newyorská radnice. To je skoro 10 700 hovorů bez odezvy každý den. Angličtina má pro takové případy ještě lepší výraz: butt-dial, tedy vytočený zadkem. Celkem zavolá na linku 911 přes 10 milionů lidí ročně.
39) Že jde o vstkutku multikulturní město, dokazuje i to, že v téměř polovině domácností se mluví jiným jazykem než angličtinou.
40) Možná trochu překvapivé může být to, že New York má nejnižší kriminalitu ze všech amerických měst.
41) Pokud se do této metropole vydáte s ratolestmi, můžete je vzít do Dětského muzea v Brooklynu. Je to první muzeum, které bylo věnováno speciálně dětem.
42) O atmosféru v metru se starají také hudebníci. Mohlo by se zdát, že by si takto přivydělávat mohl každý, ale není tomu tak. Muzikanti procházejí přísným výběrem a musejí splňovat daná kritéria.
43) Průměrný Newyorčan stráví denně cestou do práce 40 minut.
44) Na počátku své existence se město jmenovalo New Amsterdam. Jméno New York si získalo až časem.
45) New York tvoří 5 čtvrtí: Manhattan, Queens, Bronx, Brooklyn, Staten Island
46) New York je nejvíce zalidněné město v USA, žije v něm přibližně 8,5 milionu obyvatel.
47) Ve finanční čtvrti Financial District na ulici Wall Street se nachází největší burza na světě s názvem New York Stock Exchange.
48) Průměrně se každých 4,4 minuty narodí nový člověk a každých 9,1 minuty 1 člověk zemře.
49) V ulicích New Yorku se nachází přes 4000 stánků s rychlým občerstvením.
50) V New Yorku je od roku 2003 zakázáno kouřit na veřejných místech, barech a v restauracích.
51) UPS, FedEx a jiné doručovatelské společnosti denně dostanou více jak 7000 pokut za parkování svých kurýrů. Ročně tak zvyšují rozpočet města o miliony dolarů.
52) Náměstí Times Square je pojmenované podle místního deníku The New York Times, který zde sídlí od roku 1904. Před tím se jmenovalo Longacre Square.
53) Cena za jeden kousek pizzi je zhruba už 50 let stejná jako cena za jednu jízdu newyorským metrem.
54) V New Yorku je tolik restaurací, že po dobu 54 let můžete chodit každý den jíst do restaurace nikdy nenavštívíte tutéž dvakrát.
55) V Americkém městě New Yorku se nachází víc mrakodrapů než v celé Evropě dohromady.