Radynacestu.cz | NEW YORK CZ-SK FANCLUB

Wall Street: 10+1 zajímavých faktů..

Radynacestu-wallstreet-3

Wall Street: 10+1 zajímavých faktů, které jste (možná) nevěděli o nejslavnější newyorské ulici

přidáno: 30. ledna 2015
autor: Renata Kuklišová, Radynacestu.cz
zpracoval: David W.

Bylo, nebylo, z pouličního trhu v 18. století se časem stalo největší finanční centrum na světě… Ne, to vážně není pohádka, to je jen začátek velkolepého příběhu o nejznámější newyorské ulici – Wall Street. Udělejte si výlet a přijměte pozvánku na krátkou procházku historickým hlavním městem světových financí.

Vítejte v jižní a současně nejstarší části Manhattanu (Lower Manhattan), v pulzujícím centru obchodu, financí, módy a kultury, v New York City v USA. Seznamte se s více než 200letou historií a také současností ulice, která již od druhé světové války představuje místo, kde mohou obchodníci v jedné jediné minutě zbohatnout, prodat několik firem, nebo úplně o všechno přijít. 

1. Každý úspěch má svůj jedinečný příběh.

Původní název Wall Street zněl „de Waal Straat“ („Na Hradbách“). Za hradbami vedla cesta do vnitrozemí, zvaná „Široká“, holandsky „Brede Weg“, odkud získala své jméno i dnešní Broadway. Opevněnou ulici tak pojmenovali Holanďané v době, kdy založili nizozemské koloniální město v Severní Americe – Nový Amsterdam. Po získání Angličany bylo toto město přejmenováno na New York. Traduje se, že Wall Street získala své jméno podle čtyřmetrové stěny ze dřeva a hlíny, kterou Holanďané postavili v roce 1653, aby tak ochránili své území proti americkým domorodým kmenům i britským kolonizátorům.  

2. Měří sice jen 1 100 metrů, ale zná ji celý svět!

Pojmenování Wall Street se nezřídka kdy používá také k označení centra finančního New Yorku. Nicméně i když je Finanční distrikt, neboli čtvrť v nejjižnějším cípu ostrova Manhattan, poměrně rozsáhlý a stal se domovem pro cca 56 000 obyvatel, samotná ulice Wall Street je od Broadwaye po South Street na East River ve finančním centru New Yorku dlouhá pouhých 8 bloků, tj. jen 1,1 km.  

3. I ty nejdivočejší sny se mohou změnit ve skutečnost…

Historie obchodování na Wall Street je nerozlučně spjata také s historií samotného New Yorku. Na sklonku 18. století se ve spodní části Wall Street košatil platan, u něhož se scházeli investoři a spekulanti. V roce 1792 společně podepsali dohodu o obchodování s cennými papíry, která vešla do dějin jako Buttonwoodská dohoda (tj. Dohoda pod platanem). Tehdy si jen stěží uvědomovali, jaké množství peněz bude touto burzou jednou protékat. Následně všech 24 obchodníků vypracovalo první stanovy burzy a společně přijali pravidla obchodování. Pronajatá budova na Wall Street č. 40 se později stala sídlem New York Stock & Exchange Board, což je předchůdkyně dnešní New York Stock Exchange (NYSE).

4. Dvě burzy, půl světa

O pozici největšího globálního finančního centra neustále svádí boj New York s Londýnem. Dlouholetého krále žebříčku, Londýn, New York z prvního místa načas sesadil až v roce 2014. Důvodem byla panující nejistota v Evropě i omezující přistěhovalecká politika. Později téhož roku se ale znovu psalo, že New York souboj o finanční centrum světa opět prohrává. Zůstává sice centrem samotného finančního systému, ale světovým finančním centrem je přece jenom Londýn.

Radynacestu-wallstreet-2

5. Rok 1929 – rok Velkého krachu

Nereálná očekávání a nesprávné hodnocení růstu americké ekonomiky, to vše způsobilo, že se v říjnu roku 1929 chrám financí a průmyslu na Wall Street otřásl v základech. Tento největší burzovní krach v dějinách bývá označován také jako Černý čtvrtek. Netrvalo dlouho a nejhlubší hospodářská krize 20. století, která pomohla rozpoutat 2. světovou válku, zachvátila většinu zeměkoule. Tři roky po krachu na newyorské burze zůstal každý třetí Američan bez jakéhokoliv zdroje příjmu.

6. Obchodníci na newyorské burze se vrhají z oken! Je to fakt, nebo jen fáma?

Po celém světě se jako lavina šířila legenda, že po krachu na newyorské burze dramaticky narůstal počet lidí, kteří se vrhali z oken mrakodrapů. Lidé si tak velice barvitě představovali vymóděné obchodníky, jak vyskakují z okna svých přepychových kanceláří. Pravda, jak už to tak bývá, se ale nacházela někde uprostřed, neboť počet sebevražd v té době stoupl skutečně jen nepatrně. Dokonce byl ještě o něco nižší než v roce 1928.

7. Wall Street na filmovém plátně

V roce 1987 natočila společnost 20th Century Fox film, pojmenovaný podle oné slavné ulice, do jehož hlavních rolí obsadila neméně slavné herce. Nechyběl Michael Douglas, Charlie Sheen a další. Mnoho lidí se v souvislosti s tímto filmem vyjádřilo, že postava Gordona Gekka, kterou ztvárnil Michael Douglas a za kterou také obdržel sošku Oscara, je inspirovala k tomu, aby se z nich stali obchodníci s akciemi. V roce 2010 se tento film dočkal neméně slavného pokračování s názvem Wall Street: Peníze nikdy nespí.

8. Čilý ruch pracovníků úřadu, obchodníků a bankéřů střídají zástupy turistů

Každý pracovní den začíná stejně tak jako ten předešlý. Ráno před burzou zastaví několik honosných limuzín, z nichž pod nepřetržitým dohledem bodyguardů vystoupí zástup byznysmenů, ať už čínských, arabských, indických nebo třeba mongolských. A každé ráno zazvoní zvon, dnes již elektricky ovládaný, což je jasný signál pro makléře, kteří začnou horečně pobíhat sem a tam…

Obchodování na Wall Street začíná každý všední den zpravidla v 9:30 a pokračuje až do 16:00 amerického východního času. Pohádkový plat místním makléřům sice závidí kdekdo, ale jen málokdo si uvědomuje, že je nezřídka také tvrdě zaplacen. Makléři pracují i 14 hodin denně a neustále čelí stresu i extrémnímu vyčerpání.

Radynacestu-wallstreet-1

9. Něco pro kavárenské povaleče!

V roce 1972 byl na severozápadním rohu ulic Wall Street a Water Street vystavěn legendární Tontine Coffee House, jenž na dobu 10 let posloužil jako sídlo newyorské burzy i jako místo obchodních schůzek.

10. Protest a revolta, i to je Wall Street…

V roce 2000 spatřilo světlo světa slavné hudební video Rage Against the Machine: Sleep Now in the Fire, které bylo natočeno kde jinde než před slavnou newyorskou burzou, přestože k tomu štáb neměl patřičné povolení a bylo mu vyhrožováno zatčením. Dveře burzy tehdy musely být uzamčeny, aby se zabránilo nechtěnému vniknutí kapely dovnitř budovy. Všem bylo naprosto jasné, co by následovalo. Jestli totiž hudebníkům něco opravdu vadilo, pak to byla příjmová nerovnost. Takže lepší místo pro svůj protest by hledali jen stěží.   

+ 1 zajímavý fakt na závěr

Chcete-li mít opravdovou jistotu, že vám napříč Wall Street nic důležitého neunikne, vydejte se na prohlídku s naším průvodcem. Můžete prozkoumat všechny pozoruhodné památky a pamětihodnosti, které zabírají Wall Street i přilehlé okolí. Poznáte světlé i temné stránky Wall Street se všemi úspěchy, skandály, pády… Nahlédnete do její historie i současnosti. Vydáte se po stopách proslulých finančních magnátů. Prohlédnete si bronzového býka (Charging Bull) z hrdého kovu a zjistíte trochu víc o jeho symbolice. Navštívíte Ground Zero i nově dokončené World Trade Center…

Radynacestu-wallstreet-4

Tak už víte, kam vyrazíte na dovolenou příště?
Nic už nevymýšlejte, neplánujte, vždyť je to přece jasné… 

320x100.jpg

« zpět

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!

běžící text pod menu

VÍTÁME VÁS V ČESKÉM NEW YORKU smile HLEDÁME LIDI DO TÝMU FANCLUBU

Sledujte nás zde

Facebook stránkaDiscordTwitterInstagram
SoundcloudYouTube hlavníYouTube TVVimeo video

Info box

booked.net

Zpravodajství

ABC 7 NY Traffic WeatherABC 7 NYCBS New YorkNews12-newyorkFox5-ny-blueCnn-prima-newsTn-cz-logo

Poslouchej NYC

Doporučujeme

Charlies Burger & Bar, PlzeňBanan-120-45New York Bar Caffé, Mariánské LázněLimuzína Transport, Karlovy Vary

Na cestu

Trivago-logobgAirbnb-logodgFlixbusSmarty160x600.jpg

Virtuální NYC

Warlords-of-newyork-hXzone-gtavXzone-gtaivXzone-crysis2Xzone-batmanXzone-thecrew