Redbirds – červená legenda mezi vozy metra v NYC
(30.04.2016 ~ Richard)
Dnes má každý spojené newyorské metro s typickými stříbrnými vozy, ale pokud se podíváte do nedávné historie, bude ve znamení sytě červených vozů, které se do historie podzemky ve „Velkém jablku“ zapsaly nesmazatelným písmem.
Jak už to tak bývá, leckteré proslulé věci vzniknou náhodou nebo původně za jiným účelem. Pro starší vozy metra v NYC platí ten druhý případ. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se metro potýkalo s technickými problémy, kriminalitou a také nájezdy sprejerů. V roce 1984 nastoupil na pozici prezidenta společnosti New York City Transit Authority jistý David L. Gunn, který předtím pracoval jako generální manažer ve společnosti SEPTA, mimo jiné provozující příměstskou dopravu. Gunn prosadil tzv. „program čistých vozů“, který měl navrátit podzemce její bývalý kredit. Rozsáhlá ozdravná akce zahrnovala nejen důkladné vyčištění vozů, ale také generální opravu řady z nich, došlo i na rekonstrukci některých stanic. Mezi roky 1984 a 1989 dostalo celkem 1 410 vozů nový nátěr.
Sytě červená barva, která překryla graffiti pomalované vozy, dostala název Gunn Red. Stalo se tak na počest svého původce, ale mnohem více se pro takto natřené vozy vžil název „Redbird“. Novým kabátem se mohly pochlubit vozy řady R26, R28, R29, R33 a R36. Tyto vozy vyráběly v letech 1959-1963 dvě americké společnosti – American Car and Foundry (R26 a R28) a St. Louis Car Company (ostatní). Červenými soupravami se mohli svézt cestující na linkách 2, 4, 5, 6 a 7. Případně na některé ze slavnostních jízd…
Počátkem nového milénia byla řada výše zmíněných vozů nahrazena modernějšími soupravami typu R142 a R142A. Poslední jízda soupravy Redbird proběhla 3. listopadu 2003 na lince 7. Pak už následoval neslavný, a pro mnoho fanoušků smutný konec. Celkem 1 292 vozů bylo „pohřbeno“ do moře u pobřeží států Delaware, Georgia, New Jersey, Jižní Karolína a Virginia. Zde měly na kostru očištěné soupravy sloužit jako základ pro umělé útesy, které časem obrostou korály a přilákají ryby, které by zde jinak nežily (o této praktice se více rozepíšu v některém dalším článku).
K ukončení provozu „Červených ptáků“ tehdy Lawrence G. Reuter, prezident společnosti NYC Transit, řekl: „Flotila vozů Redbird předčila naše očekávání. Ale je nesporné, že už jde o vysloužilé vozy, které není možné dále provozovat. Přišel čas, aby odešly do výslužby a uvolnily místo modernějším a spolehlivějším soupravám.“
Kolegu později doplnil šéf-mechanik Michael Wetherell: „Redbirdy byly důležitou součástí historie přepravy cestujících v New Yorku před nástupem vozů s nerezovou konstrukcí. Dnes se můžeme pochlubit vlaky s vysokou spolehlivostí, nabízející pasažérům pohodlné cestování v klimatizovaných a dobře osvětlených vozech. Nostalgické jízdy souprav z éry Redbirds nás vracejí do časů, které už jsou pryč, ale zároveň nám připomínají, v jakém komfortu dnes můžeme cestovat a jaký očekáváme od moderní přepravní společnosti.“
Několik „Redbirdů“ se zachovalo pro historické jízdy v soupravě nazvané Train of Many Colors. Jak už název napovídá, „Vlak mnoha barev“ je složen z vozů různých nátěrů z různých období. Nostalgické exkurze do minulosti pořádá newyorské muzeum dopravy (New York Transit Museum).
Části některých vozů, jako např. signalizační panely, madla pro držení, houkačky aj. byly rozprodány sběratelům. Z původního vozového parku se zachránilo jen sto vagónů, které buď skončily v muzeu nebo slouží převážně jako pracovní vozy.
Červené soupravy se objevily v mnoha filmech a k New Yorku osmdesátých let neodmyslitelně patří. Téma pohřbívání nepotřebných souprav do moře posloužilo i jako kulisa druhé epizody čtvrté řady populárního seriálu Kriminálka New York (díl s názvem The Deep).
Své nezaměnitelné a zasloužené místo mají „Redbirds“ i v simulátorech. Už nějakou dobu je možné řídit některou ze souprav v původně japonském simulátoru Boso View Express (BVE; později pokračoval díky jinému autorovi pod názvem openBVE). Domovská stránka všech tratí a vozů se nachází na adrese www.bvestation.com, odkud je možné stáhnout i poslední verzi tohoto bezplatného simulátoru. Soupravy se objevily i v komerčních produktech Microsoft Train Simulator (MSTS) a Trainz Railroad Simulator (TRS).
To pravé vzkříšení pro PC jim ale přinesla až čtvrtá verze německého simulátoru World of Subways, kde se můžete posadit do kabiny jednoho z „Redbirdů“ a řídit vlak na velice zajímavé lince 7. Tématu metra v simulátorech se budu věnovat v některém z příštích článků.
Zdroje obrázků: en.wikipedia.org, nycsubway.org, nydailynews.com, simflight.com, amazon.de
Videa na téma Redbirds: